Muzeum - opis | Parafia Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie

Muzeum – opis

INDYWIDUALNE ZWIEDZANIE MUZEUM –
W KAŻDĄ NIEDZIELĘ PO MSZY ŚWIĘTEJ O GODZ. 1000

GRUPY ZORGANIZOWANE –
PO WCZEŚNIEJSZYM USTALENIU TERMINU I GODZINY
Z KS. DYŻURNYM W KANCELARII PARAFIALNEJ

KONTAKT Z OPIEKUNEM MUZEUM:
p. Andrzej Nowosad: nowosad.andrzej@wp.pl 

[lightbox link=”https://rozeslanie.pl/wp-content/uploads/2014/09/muzeum_loza_zachodnia.jpg” thumb=”https://rozeslanie.pl/wp-content/uploads/2014/09/muzeum_loza_zachodnia-130×130.jpg” width=”130″ align=”left” title=”Muzeum parafialne – loża zachodnia” frame=”true” icon=”image” caption=””]Zwiedzanie rozpoczyna się od Loży Zachodniej znajdującej się po prawej stronie świątyni – nad zakrystią główną – wejście po kręconych schodach metalowych tuż przed wejściem do zakrystii.

 Co możemy zobaczyć w Muzeum?

[lightbox link=”https://rozeslanie.pl/wp-content/uploads/2014/09/muzeum2.jpg” thumb=”https://rozeslanie.pl/wp-content/uploads/2014/09/muzeum2-130×130.jpg” width=”130″ align=”right” title=”Muzeum parafialne – fragment wystawy” frame=”true” icon=”image” caption=””]Obecnie w Muzeum znajduje się wiele eksponatów z różnych epok istnienia kościoła, m.in. XVII-wieczny obraz „św. Augustyn zwalcza heretyków” malowany na desce, drewniane tabernakulum z 1756 z ołtarza wielkiego, liczne chorągwie, relikwiarze (św. Izydora, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i innych męczenników oraz te najważniejsze – drzewa Krzyża Świętego) i wiele, wiele innych. Zapraszamy do zwiedzania!

Geneza powstania Muzeum

W 2006 r. odbyły się rekolekcje dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Św. Owocem  rekolekcji była także myśl uporządkowania Loży Zachodniej w naszym kościele. Pomysłodawcami, a zarazem wykonawcami prac byli Kamil Kociubiński  i Andrzej Nowosad. Ks. Proboszcz Józef Piłat pomysł zaakceptował i tak rozpoczęła się wielka przygoda.

W trakcie porządkowania Loży pozyskano wiele „zapomnianych” przedmiotów. Ich piękno, i klimat pomieszczenia nasunęły pomysł utworzenia ekspozycji stałej, który z czasem przemienił się w ideę utworzenia muzeum. W 2007 roku p. Joanna Polaska z zespołem przeprowadziła prace konserwatorskie Loży Zachodniej, a w 2009 roku Loży Wschodniej. Równolegle A. Nowosad, K. Kociubiński i Andrzej Krasnowski prowadzili prace porządkowo-zabezpieczające w pomieszczeniach kościelnych i budynkach gospodarczych. Prace te doprowadziły ich do wielu zaskakujących odkryć. Zostały pozyskane cenne przedmioty, które wzbogaciły ekspozycje w lożach.

[lightbox link=”https://rozeslanie.pl/wp-content/uploads/2014/09/muzeum3.jpg” thumb=”https://rozeslanie.pl/wp-content/uploads/2014/09/muzeum3-130×130.jpg” width=”130″ align=”left” title=”Dekret o powołaniu muzeum” frame=”true” icon=”image” caption=””]22. grudnia 2010 r. na prośbę proboszcza parafii, ks. Józefa Piłata, ks. Abp Józef Życiński Metropolita Lubelski wydał dekret powołujący „Muzeum Parafialne”. Z dniem 1 stycznia 2011 r. Kustoszem Muzeum 25.01.2011 został A. Nowosad. Prace porządkowo-zabezpieczające od samego początku były i są prowadzone w ścisłej współpracy z lubelskim Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków Delegatura w Chełmie. Krok po kroku nasi w/w poszukiwacze-pasjonaci odkrywają tajemnice XVIII-wiecznej świątyni i na bieżąco uzupełniają Muzeum o nowe skarby historii.