Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie | Parafia Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie

Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie

W Chełmie Dni Kultury Chrześcijańskiej odbędą się w dniach 10 maja – 8 czerwca. Jak co roku odwiedzą nas znane lubiane i cenione osobistości ze świata kultury m.in. Maja Komorowska, Krzysztof Zanussi, Jerzy Zelnik, Jan Englert, Wojciech Cejrowski, Krzysztof Ziemiec, Tomasz Szwed. Gościem specjalnym będzie Ambasador Republiki Argentyny w Polsce Patricia Beatriz Salas.

W ramach tegorocznych Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie zorganizowane będą wystawy, wykłady, koncerty, projekcje filmowe oraz spotkania z ciekawymi gośćmi, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i osiągnięciami. Zapraszanie wspaniałych osobowości dających swym życiem świadectwo wiary w wyższe wartości stało się taką tradycją naszej imprezy. Chcemy dać możliwość osobom szukającym celów życiowych, w tym młodzieży godnych do naśladowania wzorców i postaw oraz odkrywania własnych zainteresowań. Jest to jedna z alternatyw dla naszego współczesnego człowieczeństwa i kultury medialnej wyjaśnia Tadeusz Boniecki, Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Civitas Christiana w Chełmie.

W programie tegorocznych Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie znajduje się cały wachlarz różnorodnych atrakcji. Organizatorzy zadbali o to, aby każdy znalazł dla siebie coś interesującego. Już w pierwszy dzień imprezy do Chełma na spotkanie przyjedzie wybitna aktorka Maja Komorowska która będzie promować swoja książkę pt. Pytania które się nie kończą” oraz recytować poezję Karola Wojtyły. W programie DKCh Przewidziany jest tez retrospektywny Przegląd Twórczości Filmowo- Teatralnej Jana Englerta. W Sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej mieszkańcy naszego miasta obejrzą kilka przedstawień Teatru TV zarejestrowanych na dvd oraz filmów wyreżyserowanych bądź też takich, w których zagrał Jan Englert. Na zakończenie Przeglądu czyli 1 czerwca tuz po wyświetlonym spektaklu Teatru TV pt. „Przygoda” Jan Englert spotka się z osobiście z widzami.

Podczas Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie po raz kolejny uczestnicy tego wydarzenia po obejrzeniu filmu pt. „Obce ciało”, będą mieli okazję również do spotkania ze znanym reżyserem i przyjacielem imprezy Krzysztofem Zanussim. Innym istotnym wydarzeniem zbliżających się Dni Kultury Chrześcijańskiej będzie Prezentacja Kultury Argentyny w III LO i ZSE w Chełmie. Złożą się na nią konkursy, spotkania z podróżnikami , filmy dokumentalne i fabularne oraz wystawy. Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie Ambasador Republiki Argentyny w Polsce Patricia Beatriz Salas oraz Werbista ojciec Stefan Kukuła, który przez wiele lat pracował na misjach w Argentynie. Ponieważ obecny rok jest Rokiem Św. Jana Pawła II, to w programie DKCh nie mogło zabraknąć również wydarzeń nawiązujących do tych obchodów. „Dar i Tajemnica- Pontyfikat Jana Pawła II” taki tytuł będzie nosił koncert słowno- muzyczny w wykonaniu Jerzego Zelnika (słowo) i Roberta Grudnia (muzyka).

Ale to jeszcze nie koniec tegorocznych atrakcji. „ Prawo dżungli” taki tytuł będzie nosiło spotkanie sławnego podróżnika i dziennikarza Wojciecha Cejrowskiego jakie odbędzie się 21 maja w Sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej.

Z zaproszenia do spotkań z młodzieżą w szkołach skorzystali w tym roku również ciekawi podróżnicy: Aleksandra Dzik, znana himalaistka z Krakowa, Piotr Tomala również himalaista z Lublina, Monika Rogozińska, prezes oddziału Polskiego Światowego Związku Podróżników, Piotr Mojżyszek i Michał Kochańczyk z Gdańska.

Cykl imprez w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie ma również integrować i pobudzać do działania środowiska lokalne, skupione wokół różnych struktur instytucjonalnych i społecznych, dając im możliwość prezentacji swego dorobku. Planowane spotkania adresowane są do każdego, kto pragnie choć na chwilę zatrzymać się w biegu codziennego życia, by przyjrzeć się swojemu wnętrzu. Będzie to także wspaniała okazja do promocji naszego miasta wśród znanych artystów, dziennikarzy i podróżników. Impreza będzie skierowana głównie do młodego pokolenia, jednak ze względu na jej program i otwarty charakter organizatorzy zachęcają wszystkich mieszkańców Chełma do udziału w wydarzeniach. Wstęp na wszystkie imprezy związany z DKCh będzie bezpłatny. Jedynie na spotkanie z Wojciechem Cejrowskim będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Patronat nad tegoroczną edycją DKCh obejmie prezydent miasta Chełm Agata Fisz, Starosta Powiatu Chełmskiego Piotr Deniszczuk, Ambasador Republiki Argentyny w Polsce Patricia Beatriz Salas, Metropolita Lubelski J.E. Ks. Arcybiskup Stanisław Budzik. Jako organizatorzy bardzo sobie cenimy niezwykle owocną współpracę z placówkami kultury, oświaty oraz instytucjami współorganizującymi naszą imprezę.

Zapraszamy do odwiedzania naszej oficjalnej strony pod adresem www.dkch-chelm.pl oraz nasz fanpage na facebook.com/dkch.chelm