Apel do pieszych użytkowników dróg | Parafia Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie

Apel do pieszych użytkowników dróg

Od 31 sierpnia bieżącego roku każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych – taki zapis zawiera znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym. Gdy robi się ciemno, każdy pieszy powinien być wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, tak by być dobrze widocznym dla kierowcy,
Policjanci zwracają uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, jest praktycznie niewidoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości 20-30 metrów. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m.
Policjanci zwracają uwagę, że 1/3 śmiertelnych wypadków drogowych to wypadki z udziałem pieszych, bardzo często idących poboczem lub przechodzących przez przejście dla pieszych, szczególnie poza terenem zabudowanym. Zresztą nawet w terenie zabudowanym, po zapadnięciu zmroku, osobę ubraną na czarną, szaro, granatowo, kierowca widzi często w ostatniej chwili.
Taki element odblaskowy niewiele kosztuje, a naprawdę poprawia naszą widoczność. Odblaski można kupić na stacjach benzynowych, w sklepach motoryzacyjnych, na stoiskach motoryzacyjnych w wielu marketach a także w sklepach internetowych.
Warto pamiętać, że pieszy na drodze nie ma takiej ochrony, jaką ma kierujący czy pasażer samochodu. Nie chronią go pasy bezpieczeństwa, poduszki czy kurtyny powietrzne. Dlatego tak ważna staje się jego widoczność na drodze. Kierujący zyskuje w ten sposób czas na wykonanie manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy nie tylko od kierujących pojazdami ale także od pieszych!

insp. Zbigniew Grochmal
Komendant Miejski Policji w Chełmie